"Enter"a basıp içeriğe geçin
1 / 3
2 / 3
3 / 3


Televizyon Servisi : 444 0 971

1 LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir?

LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir?

LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir? Dinamik olarak artan kamu hizmetleri maliyeti, paradan tasarruf etmenin yollarını aramaya başlamak için ciddi bir nedendir. Elektrik ödemesiyle ilgili maliyetleri azaltarak başlamanız gerekir. Birçok kullanıcı bir TV’nin saatte ne kadar tükettiğini merak ediyor. TV’yi doğru kullanırsanız tasarruf edebilir misiniz? LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir? LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir?

pars servis televizyonlarda uzman bir teknik servistir eğer bir problem yaşıyorsanız profesyonellerden destek alınız

Telefon numarası : 444 09 71

Bir TV’nin ne kadar tükettiği nasıl belirlenir

TV’nizin ne kadar elektrik kullandığını öğrenmenin birkaç yolu vardır. Doğal olarak, çok şey ne tür bir modelden bahsettiğimize bağlıdır. Örnek olarak, nispeten yakın zamanda satın alınan uygun maliyetli bir cihazı düşünün. LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir?

LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir?

İlk olarak, etiketlemeye bir göz atın. TV cihazının arkasında bulunur. Ayrıca, temel pakette bulunan talimatlarda elektrik tüketimi sınıfı hakkında bilgi bulacaksınız.

2019 yılında, Avrupa Birliği’nin ilgili makamları, plazma ve LED TV’ler için tek bir enerji tüketim standardı belirlemişti:

 1. +.
 2. Bir ++.
 3. +++.

Etiketlemenin özü nedir? A harfinin yanında ne kadar fazla artı varsa, TV o kadar az enerji tüketir. 2016’da yeni bir sınıf ortaya çıktı – A ++. Ekipman üreticileri elde edilen sonuçlarda durmazlar. En büyük şirketler, 2020 yılına kadar A+++ sınıfı TV’leri piyasaya sürmeyi planlıyor.

Optimum enerji tasarrufu sınıfına sahip ekipman için fazla ödemeye değer mi? Her şey ne tür bir miktardan bahsettiğimize bağlı. Ancak, A++ modellerinin eski cihazlardan çok daha az güç tüketeceği gerçeği devam ediyor.

Bu tür işaretleme, yalnızca bir bilgi işlevi görmez. Ek faydaları da vardır. Örneğin, TV’de ilgili bir çıkartma varsa, kullanıcı böyle bir cihazla büyük bir güvenle ilişki kuracaktır. Bu iyi bir reklam. Kimse elektrik için fazla ödeme yapmak istemez. Bu nedenle, kullanıcılar her zaman minimum elektrik tüketimi olan modelleri tercih edeceklerdir.

İşaretleme çok önemlidir, ancak tüm TV’ler etikette belirtilen beyan edilen özellikleri karşılamaz. Birçok cihazda bu tür çıkartmalar yoktur. Ancak TV ekranlarında daha bilgilendirici başka çıkartmalar da var. A’dan G’ye Latin harfleriyle boyanırlar.

Standart güç tüketimi seviyesi F’dir. Ayrıca etikette TV’nin gücüyle ilgili bilgiler bulunur. Bu parametre watt cinsinden ölçülür.

İkincisi, her zaman ekranın parlaklığını göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin, LCD ekranın parlaklığı bir TV’nin kaç watt tükettiğini etkiler. Kullanıcı resmi karartırsa, tüketilen enerji miktarı gözle görülür şekilde azalacaktır. LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir?

Elektrik tüketimini neler etkiler?

Ekran boyutu, TV tarafından tüketilen elektrik miktarını belirleyen önemli bir parametredir. Örneğin ekranın köşegeni yaklaşık 50 santimetre ise cihaz 0,07 kW alır. Bir akkor lamba yaklaşık olarak aynı miktarda tüketir.

Bununla birlikte, tüketilen enerji miktarını etkileyen başka faktörler de vardır:

 • renklilik;
 • TV cihazının türü;
 • aktif çalışma süresi;
 • Beyaz dengesi;
 • uyku modunda kalma süresi.

TV’nin uyku modundayken hala enerji tükettiğini unutmayın. Örneğin 21 inç ekrana sahip cihazlar yaklaşık 16,5 watt tüketecektir. İlk başta bunun çok fazla olmadığı izlenimini edinebilirsiniz, ancak bu göstergeyi saat sayısıyla çarparsanız çok önemli bir rakam elde edersiniz.

LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir?

Nasıl tasarruf edilir? Tüm ustaca basittir. TV cihazının ağ bağlantısını kesmeniz yeterlidir. Bu yöntem yaklaşık 8,8 kWh tasarruf sağlayacaktır.

Bazı kullanıcılar, hangi TV’nin daha az enerji tükettiğini belirlemek için gerekli hesaplamaları kendileri yapar. Bunu yapmak için, TV’nin gücünü ölçmenize izin veren özel bir cihaz kullanmanız gerekir. Wattmetre denir. Cihazın bazı modelleri ölçüm alır ve sonucu saklar. Modern wattmetreler, elektrik maliyetini otomatik olarak hesaplar. Daha önce kullanıcı 1 kW için fiyatı belirtir.

Hesaplamaları kendiniz yapamıyorsanız, TV’nin talimatlarını açmanız yeterlidir. Üreticiler, cihazın ne kadar elektrik tükettiğini belirtir. Rakamlar ayrıca aktif çalışma sırasında ve uyku moduna girerken de gösterilir.

1 saatlik sürekli çalışmada TV ne kadar tüketir? Ortalama güç, cihazın türüne bağlıdır: plazma, LCD, CRT modeli vb.

Türler ve güç

Anahtar parametreler, TV cihazının tipi ve gücüdür. Bu zaten kısmen daha önce söylendi. Katot ışın tüplü bir TV alıcısının LCD’den daha fazla enerji tüketeceği açıktır. TV’nin süresini de hesaba katmak gerekir.

Günde yaklaşık 5 saatinizi TV karşısında geçirirseniz, sonunda bu, ayın sonunda önemli miktarda sonuçlanacaktır. Modern modeller, paradan tasarruf etmenizi sağlayan kullanışlı özelliklerle donatılmıştır. Örneğin, birçok cihazın bir “Eko” modu vardır. Bu modun etkinleştirilmesi, ayarların otomatik olarak optimize edildiğini varsayar. Işık seviyesi dikkate alınır. Özel sensörler ile ortam taranır.

LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir?

Son zamanlarda üreticiler, varlık sensörleri gibi bir özelliği giderek daha fazla tanıtıyor. Ekranın önündeki izleyiciyi algılayan sensörler yoksa TV otomatik olarak kapanır.

Ancak büyük ölçüde, TV’nin güç tüketimi türüne bağlıdır. Şimdi, tüketilen enerji miktarının nasıl değiştiğini açıklayıcı bir örnekle göstermek için farklı cihazları ele alacağız.

CRT TV’ler

Katot ışın tüplü cihazlarla başlayalım. İleriye baktığımızda, resim tüplü modellerin 1 saat içinde çok fazla tükettiğini not ediyoruz. Tüp TV’ler hantal bir ekran ile karakterizedir. İyidirler çünkü bakım konusunda seçicidirler ve uzun ömürlüdürler. 60 dakikada cihaz yaklaşık 60-100 watt tüketir.

LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir?

TV günde yaklaşık 0,5 kW tüketir. Bir ay boyunca bu rakam 15 kW’a çıkıyor. Cihaz ayrıca bekleme modunda da çalışır. Bir ayda ek olarak 18 kW’a kadar çalışır.

Plazma modelleri

Plazma TV daha modern bir çözümdür. Yenilikçi teknolojilerin üretim sürecine dahil edilmesi, görüntüleri maksimum ayrıntıyla yeniden üreten cihazlar oluşturmanıza olanak tanır. Resim çok zengin ve gerçekçi.

Ancak, bir plazma TV’nin yüksek kaliteli bir resmi için ödeme yapmanız gerekecek. Bu, yalnızca cihazın doğrudan maliyeti için değil, aynı zamanda kamu hizmetlerinin ödenmesi için de geçerlidir. Örnek olarak LG’nin 32 inç TV’sini alın. Çalışma modunda yaklaşık 160 watt tüketilir. Uyku modunda, yaklaşık 0,5 watt. Sonuç olarak, ortalama 25 kWh bir rakam elde ediyoruz.

LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir?

Bu rakamlar, plazma sahiplerinin ışık için elektronik modelleri tercih eden kullanıcılardan çok daha fazla ödemek zorunda kalacağını açıkça ortaya koyuyor. Sıvı kristal cihazlarda durum nedir? Şimdi öğreneceğiz.

LCD TV’ler

Kullanıcılar en çok LCD TV’lerin ayda ne kadar elektrik tükettiğiyle ilgileniyor. Neden? İlk olarak, bu TV’ler en geniş yelpazede sunulmaktadır. Bu nedenle kullanıcı, odaya tam olarak uyan bir model satın alabilecektir.

İkincisi, çok ilginç bir nokta daha var. LCD TV’ler ekran köşegeniyle orantılı olarak güç tüketir. Örneğin, Samsung’un 32 inç ekranlı kompakt bir cihazı saatte yaklaşık 50 watt tüketiyor. Bekleme modunda – 1 W. Ayda sadece 8 kWh alıyoruz.

LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir?

TV’de tasarruf etmek için LCD ekranlı ve LED arka aydınlatmalı bir model satın alın. En iyi seçenek, 32 inç köşegenli bir cihazdır. Bu teknik en az miktarda enerji tüketecektir.

Büyük ekranlı modeller, örneğin 49 inç, etkileyici bir güce sahiptir – aktif fazda 150 W’a kadar ve bekleme modunda yaklaşık 1,5. Ciddi bir fark elde ediyoruz. Bir ay boyunca yaklaşık 20 22 kWh birikir.

Modern TV’ler LED arka aydınlatma kullanır. Enerji tüketimini önemli ölçüde azaltan LED’lerin kullanılmasıdır. Sonuç olarak, cihaz yaklaşık %40 daha az tüketecektir. Bu nedenle en ekonomik seçenek LED aydınlatmalı likit kristal modellerdir.

Nasıl kaydedilir

TV’nin performansını mümkün olduğunca optimize etmek ve kilovat sayısını azaltmak için birkaç basit ipucunu izlemeniz gerekir:

 1. TV setini eşit aydınlatmalı bir odaya yerleştirin. Sonuç olarak, parlaklık ve kontrast arasındaki en uygun dengeyi bulabilirsiniz. Bu nedenle, teknik çok fazla sarmayacaktır.
 2. Parlaklık, farklı aydınlatma türleri için ayarlanmalıdır. Örneğin, karanlıkta izleme konforunuzu kaybetmeden parlaklığı azaltabilirsiniz.
 3. Daha önce de belirtildiği gibi, TV’ler uyku modunda da yeterli miktarda elektrik tüketir. Bu nedenle, ekipmanı prizden çıkarmak daha iyidir.
 4. Eco özelliklerini akıllıca kullanın. Ardından, elektrik faturalarını ödemek için minimum miktarda para harcayabilirsiniz.
LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir?

Bu önerilerin her biri, günlük ortalama enerji tüketimini azaltmanıza olanak tanır. Bu yüzden elektrik faturalarınızdan tasarruf etmek için bunlara bağlı kalmaya çalışın. Bu, özellikle kullanım oranlarının sürekli arttığı bir zamanda geçerlidir.

Bu yüzden TV’nin tükettiği enerji miktarını etkileyen ana faktörleri inceledik. Her kullanıcı, ışık faturalarının ödenmesiyle ilgili potansiyel maliyetleri hızlı bir şekilde hesaplayabilecektir.

LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir? LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir? LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir? LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir? LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir? LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir? LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir? LG TV saatte ve ayda kaç watt elektrik tüketir?

pars servis televizyonlarda uzman bir teknik servistir eğer bir problem yaşıyorsanız profesyonellerden destek alınız

Telefon numarası : 444 09 71

Bu yazı yorumlara kapalı.

HEMEN ARA!