"Enter"a basıp içeriğe geçin
1 / 3
2 / 3
3 / 3


Televizyon Servisi : 444 0 971

LG LED TV nedir? Teknolojiyi anlamak

LG LED TV nedir?

LG LED TV nedir? Son yıllarda, bu tür TV’ler kendilerini yüksek kaliteli ve güvenilir bir seçenek olarak belirlemiştir. Bu yazımızda LED TV’nin ne olduğuna bakacağız. LED’in ne anlama geldiğine daha yakından bakalım. Yüksek maliyete rağmen, bu tür arka aydınlatmaya sahip TV cihazları popülerdir. LG LED TV nedir? LG LED TV nedir? LG LED TV nedir? LG LED TV nedir?

pars servis televizyonlarda uzman bir teknik servistir eğer bir problem yaşıyorsanız profesyonellerden destek alınız

Telefon numarası : 444 09 71

LED TV nedir

Modern LED TV nedir? Bu, matris arka ışığı özel LED’ler tarafından gerçekleştirilen LCD ekranlı standart bir TV’dir. LCD (LCD) – LED arka aydınlatmalı TV’ler olarak adlandırılmalıdır. Ancak Güney Koreli Samsung markasının yönetimi, bu tür TV’leri pazarlama amacıyla “LED TV” olarak adlandırıyor. Bu isim toplumda kaldı. Bu tür TV’leri ilk kez sunan şirketin bu olduğunu hatırlayın.

Gerçekte, LCD cihazlara gerçek LED modelleri denilemez. LED’ler görüntünün gerçek bir birimi olarak hareket etmez – bir piksel. LED arkadan aydınlatmalı TV’ler, LCD’nin daha modern ve geliştirilmiş bir versiyonudur. Önceden, ışık kaynağı olarak CCFL soğuk katot floresan lambalar kullanılıyordu.

Geliştiriciler, CCFL arka ışığını LED ile değiştirerek LCD cihazların birkaç önemli dezavantajını ortadan kaldırdı:

 • daha incelikli hale geldiler;
 • tüketilen enerji miktarı azaldı;
 • zararlı kimyasalların bileşiminden hariç tutulur.

LED teknolojisinin önemli bir özelliği LED arka aydınlatmadır. Bütçe modellerinde cihazın yan taraflarında bulunur (Edge LED). Amiral gemilerinde arka ışık arkadadır (Direct LED).

İlk seçenek yalnızca beyaz LED öğeleri kullanırken, ikincisi RGB LED arkadan aydınlatma olarak bilinen mavi, yeşil ve kırmızıyı kullanır. Arka ışıkta, renk öğeleri LCD panelin arkasında bulunur. Görüntünün gelen renginden etkilenen farklı tonlardaki diyotlar açılır. Bu sayede yüksek çözünürlük ve görüntü kalitesi elde edilir. Daha önce, böyle bir görüntü geleneksel TV cihazlarında mevcut değildi.

LG LED TV nedir?

Arka ışığın türüne ve yerleşimine bağlı olarak ICE’nin ne anlama geldiğini düşünelim.

LED TV Çeşitleri

LED TV’nin karakteristik özelliklerini anlamak için arka aydınlatma türleri üzerinde ayrıntılı olarak durmak gerekir. Bugün iki sınıflandırma var.

Parlama kaynaklarının rengine göre:

 • Beyaz LED (tek renk sistemi). Veya beyaz LED’ler.

Ucuz bir seçenektir, ancak floresan lambalardan daha çok tercih edilir. Bu tür cihazlar minimum elektrik tüketir. LED’ler cıva içermez. Renk üretimi ve kapsama derinliği açısından, bu arkadan aydınlatmalı LED TV’ler, LCD LED’lerden neredeyse ayırt edilemez.

 • RGB (çok renkli sistem).

Bu durumda, renk paleti çok daha geniştir. Bundan dolayı renk transferinin kalitesi artar. Bu arka ışık teknolojisine sahip bir LED TV’nin fiyatının çok daha yüksek olduğu belirtilmelidir. Bu cihazların güçlü bir GPU’ya ihtiyacı var. Dezavantajları arasında büyük miktarlarda elektrik tüketimi vardır. Ayıracak paranız varsa, bu tür bir TV cihazı düşünülebilir. Sadece doğru TV’yi seçmek için kalır.

 • QD Vision (karma versiyon).

Temel, kuantum noktalı (yeşil ve kırmızı) özel bir filme sahip mavi LED’lerdir.

Bu teknoloji net, sınırlı ve ayarlanmış optik dalgalar yayar. Renk paleti genişler, renkler daha yoğundur. Ve bu teknoloji, RGB’nin aksine, enerji verimli olarak kabul edilir. Bravia TV Panelleri, Sony’nin Triluminos ürününün karma aydınlatma kullanımının ilk ana örneğidir. Arka ışığın yerinin teknolojisi ile ilgili olarak, iki seçenek vardır.

LCD matrisinin kenarı boyunca (Kenar LED). Çoğu durumda alttan bir tarafta bulunan tek renkli bir sistemdir. Ayrıca üretici, onu paralel kenarlara veya tüm çevre çevresine yerleştirebilir.

Yan aydınlatma, köşegenin boyutundan etkilenir. Bu yöntemin dezavantajları arasında ekranın köşelerinde “parlama” ve düşük kontrast seviyesi belirtilmelidir. Aynı zamanda, böyle bir şema kullanarak üretici, birkaç milimetre kalınlığında paneller oluşturur.

 • Doğrudan LED.

Prensip: diyotların tüm alana eşit dağılımı. Bu tür modellerin fiyatı önemli ölçüde daha yüksektir. Avantajı, bu durumda yerel siyah karartma teknolojisini kullanmanın mümkün olmasıdır. Üretici beyaz ve renkli LED’ler kullanabilir. Bu, resim kalitesini artıracaktır.

LG LED TV nedir?

LED TV’lerin artıları ve eksileri

Öncelikle LED TV’lerin avantajlarına bir göz atalım.

 1. Küçük kasa kalınlığı. LED’lerin kullanımı nedeniyle ultra ince TV’ler oluşturmak mümkündür.
 2. Görüntü zıt ve net. Azaltılmış piksel tepki süresi nedeniyle, ekranda dinamik hareketler olsa bile en gerçekçi görüntüyü elde ettiği ortaya çıktı. İzleme açısı plazma TV’lerle rekabet eder.
 3. Enerji verimliliği. Alıcılar için pratik olarak önemli bir avantaj. Cihaz öncekilere göre %40 daha az enerji tüketiyor.
 4. Kapsamlı model numarası , işlevsel özellikler ve tasarım üzerindedir.
 5. Hizmet ömrü . Güvenilir ve solmaya karşı dayanıklı LED’lerin kullanılması nedeniyle LED ekranın kullanım ömrü uzundur.
 6. Çevre dostu ürün . Cıva yok. Ayrıca, LED TV güvenlik belgeleri tüm katı uluslararası ilkelere uygundur.
LG LED TV nedir?

Şimdi eksileri için:

 1. Görüntü kalitesini iyileştirmek için yerel karartma teknolojisi kullanıldığından (LED’ler birkaç diyotlu gruplar tarafından kontrol edilir), TV modelleri aşağıdaki dezavantajlara sahiptir: arka ışığın etkinleştirildiği ve devre dışı bırakıldığı yerlerde karanlık ve parlak noktaların varlığı , renkli haleler kontrast geçişlerinde bulunur. Gölgeli alanlarda resim ayrıntıları kaybolabilir. Görüş açıları da sınırlı olabilir.
 2. Sinyal kalitesi için artan gereksinim x.  TV’de düşük çözünürlüğün iletilmesi, cihazın tüm dezavantajlarını göstererek en iyi şekilde görünmeyecektir.
 3. Bir LED ekran pahalı bir zevk olarak kabul edilir. Çoğu durumda, bu TV modelleri geleneksel LCD’lerden %40 daha pahalıdır.

Artık LED cihazların avantajlarını ve dezavantajlarını biliyorsunuz.

LED TV nasıl seçilir

Teknoloji seçimi ve hatta bir LED TV, hoş bir angaryadır. Kendiniz için en uygun cihazı seçerken yanılmamak için hangi kriterlere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Ardından, akılda tutulması gereken nüanslara bakacağız. Bu, alıcının doğru TV modelini seçerken kafasının karışmamasını sağlayacaktır.

Arkadan aydınlatmalı LED TV’ler

Direct LED veya Edge LED’in artılarına ve eksilerine hızlıca bir göz atalım.

Edge LED’in Avantajları:

 • ultra ince panel;
 • mükemmel kontrast seviyesi;
 • yüksek parlaklık.

Dezavantajları:

 • bazı modellerde arka ışığın eşit dağılımı ile ilgili sorunlar var;
 • kenarlarda vurgular olabilir.
LG LED TV nedir?

Doğrudan LED’in Artıları:

 • yüksek kontrast ve parlaklık;
 • tek tip aydınlatma;
 • kenarlarda vurgu yok.

Dezavantajları:

 • panel kalınlığı;
 • yüksek güç tüketimi.

Ekran çözünürlüğü

Ayrıca ekran çözünürlüğünü de göz önünde bulundurmalısınız. Çoğunlukla orta sınıftaki modeller Full HD çözünürlükte sunuluyor. Köşegen küçükse, HD Ready mevcut olabilir.

Uzmanlar, en yüksek çözünürlüklü TV’yi seçmenizi tavsiye ediyor. O zamandan beri televizyon yayıncılığının kalitesinde ilerleme oldu. Örneğin, analog TV’nin “dijital” lehine terk edilmesi zaten tüm hızıyla devam ediyor.

Kalınlık ve ağırlık

TV’yi alçıpan bir bölmeye sabitlemeyi planlıyorsanız, hafif ve ince TV’leri tercih etmek daha iyidir. TV bir stand veya stand üzerine yerleştirilecekse, bu parametrelerin önemi yoktur. Standın cihazın boyutuna uyması önemlidir. İlk seçenek için Edge LED’ler uygundur.

çerçeve frekansı

Avrupa ülkelerinde TV sinyalinin kare hızı 50 Hz’dir. Dinamik bir sahnenin aktarımı için bu gösterge yeterli değildir. Resim dalgalı ve bulanık olacaktır.

TV cihazı üreticileri bu sorunu çözmek için ara çerçeveler eklemiştir. Sonuç olarak, önceki ve sonraki 3 kare – 200 Hz arasına 1 kart eklenmesiyle 100 Hz’lik bir frekans elde edildi. TV’nin görevi ara kareleri bitirmektir. Bu teknoloji ilk olarak Samsung ve Sony markaları tarafından kullanılmıştır.

LG LED TV nedir?

Kare hızını artırmak için bir tarama arka ışığı eklendi – Tarama Arka Işığı. Modern modeller, maksimum kare hızları için iki teknolojiyi birleştirir. 3D’li bir TV satın almayı düşünüyorsanız, yüksek frekanslı bir model seçmeniz gerekir.

Satın almada hata yapmamak için mağazadaki danışmandan dinamik bir sahne açmasını istemeniz gerekiyor. Resme dikkatlice bakın, hareketler düzgün ve ana hatlar net olmalıdır.

Ekran kapsamı

Hangi ekran kapağını seçmelisiniz – mat mı yoksa parlak mı? İkinci seçenek, zıt ve parlak bir görüntü ile karakterizedir. Dezavantajları arasında güneş ışığından parlama vardır. Bunun nedeni yüzeyin biraz aynalı olmasından dolayı gözleriniz biraz yorulabilir. Mat bitiş o kadar keskin değil ama parlama yok.

Görüş açısını düşünün. Ne kadar büyük olursa, yandan bakıldığında resim o kadar az bozulur. Görüş açısı en az 170 derece olan bir TV seçin.

Konnektörler

Bir LED TV seçerken arka paneldeki konektör sayısını dikkate alın. Bugün TV ile etkin bir şekilde etkileşime giren birçok ek ekipman var: DVD oynatıcılar, hoparlör sistemleri, medya oynatıcılar, alıcılar. Bu cihazları bağlamak için uygun konektörlere ihtiyacınız vardır. Birkaç HDMI arabirimi, ses ve video çıkışı, USB konektörü olması önemlidir.

LG LED TV nedir?

3 boyutlu

3D görüntüye mi ihtiyacınız var? Kendinizi modern teknolojinin sevgililerinden biri olarak görüyorsanız, üç boyutlu görüntüye sahip bir TV ilginizi çekecektir. Tüm 3D cihazlar, mevcut 2 3D görüntüleme tekniğinden birini kullanır: aktif veya pasif. Aktif teknoloji, gözleri sırayla kapatan aktif deklanşör gözlükleri kullanır.

Sıvı kristal lensli gözlükler de Bluetooth veya kızılötesi kullanarak bir TV cihazıyla etkileşime girer. Bu seçenek pahalı olarak kabul edilir, ancak aynı zamanda dezavantajları vardır. Hafif titreme mevcut. Buna pil satın almanın ek maliyetini ekleyin.

LG LED TV nedir?

Pasif seçenek, resmi iki farklı polarizasyona böler. Farklı lensler nedeniyle, bir göz görüntüyü bir polarizasyondan, diğeri diğerinden görecektir. Pil satın almaya gerek yok. Ana dezavantaj, yarıya indirilmiş görüntü çözünürlüğüdür. 3D’li bir TV’yi doğru bir şekilde seçmek için mağazadaki iki teknolojiye aynı anda bakmanız gerekir. Başınızı eğin, merkezi değiştirin, TV’den uzaklaşın. Kendiniz için en iyi seçeneği seçmenin tek yolu budur.

Akıllı televizyon

Smart TV özellikleri için fazladan ödeme yapmalı mısınız? Çok ilginç bir soru. Bir yandan bu, fotoğrafları, videoları ve filmleri görüntülemek için gerçekten uygun bir seçenektir. İnternete Wi-Fi kullanarak veya LAN konektörünü kullanarak erişebilirsiniz. Üreticiye bağlı olarak özel widget’lar ve tarayıcılar vardır. Bu, TV’nin kullanımını büyük ölçüde basitleştirir. Smart TV, harici bir USB sürücüsünden veri okur. Cihaz tüm formatları desteklemeyebilir, çoğu şirkete bağlıdır.

LG LED TV nedir?

Artık bir LED TV’nin ne olduğunu biliyorsunuz. Bu tür TV’nin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Üstelik seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de biliyorsunuz.

LG LED TV nedir? LG LED TV nedir? LG LED TV nedir? LG LED TV nedir? LG LED TV nedir? LG LED TV nedir? LG LED TV nedir? LG LED TV nedir? LG LED TV nedir? LG LED TV nedir? LG LED TV nedir? LG LED TV nedir? LG LED TV nedir? LG LED TV nedir? LG LED TV nedir? LG LED TV nedir?

pars servis televizyonlarda uzman bir teknik servistir eğer bir problem yaşıyorsanız profesyonellerden destek alınız

Telefon numarası : 444 09 71

Bu yazı yorumlara kapalı.

HEMEN ARA!