"Enter"a basıp içeriğe geçin
1 / 3
2 / 3
3 / 3


Televizyon Servisi : 444 0 971

Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ? (LG, Arçelik, Samsung TV)

Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ?

Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ? TV’nin çalışması sırasında, çalışmasında çeşitli arızalar ortaya çıkar. Bir arızanın özelliklerini belirlemek için, semptomları, yani ne gösterdiklerini dikkatlice incelemeniz gerekir. Televizyonda neden görüntü yok ama ses var? Yaygın bir durum. Çoğunlukla bu, donanım modüllerinin arızası hakkında bir sinyaldir. Şimdi görüntünün neden kaybolduğunu anlayacağız ve ayrıca bu sorunu ortadan kaldırmanın en etkili yollarını analiz edeceğiz. Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ? Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ? Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ?

pars servis televizyonlarda uzman bir teknik servistir eğer bir problem yaşıyorsanız profesyonellerden destek alınız

Telefon numarası : 444 09 71

Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ?

Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ? arızalar nelerdir

İlk olarak, hangi donanım modülünün düzgün çalışmadığını belirlemeniz gerekir. Bunu yapmak için semptomları analiz etmeniz gerekir. Bir resmin yokluğu gerçeği, kendini farklı şekillerde gösterebilir. Örneğin, TV ekranı söner ve ardından çizgiler, koyu noktalar, karartmalar, noktalar, dalgalanmalar belirir veya belirir. Bir TV arızasının en yaygın belirtileri şunlardır:

 • TV’de görüntü yok ama ses var. Karanlık ekran, sesi kapatırsanız, TV hiç çalışmıyor gibi görünebilir;
 • görüntünün bozulması. Ekranda çizgiler beliriyor. Bazen TV’yi açtıktan hemen sonra ortaya çıkarlar, ancak cihazın çalışması sırasında da görünebilirler;
 • tek renkli görüntü – yeşil, kırmızı veya beyaz ekran. Dinamik sahneler veya diğer değişiklikler görünmez, yalnızca bir renk görüntülenir;
Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ?
 • resim görünüyor, ancak renk aktarımı bozuk. Parlaklık düştüğü için görüntü aşırı derecede loş. Başka kusur yoktur;
Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ?
 • bir yayın var, ancak çok fazla parazit ve izlemeyi imkansız kılan her türlü diğer kusurlar var;
 • resim periyodik olarak kaybolur, yanıp söner, parlaklık seviyesi ve ışımanın yoğunluğu değişir. Arıza aralıklı veya sürekli olarak görünüyor.

Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ? Bazen TV’de görüntü yok, ancak sinyal alımının zayıf olması nedeniyle ses geliyor. Bu durumda sorun anten veya koaksiyel kablodan kaynaklanmaktadır. Ağırlıklı olarak siyah bir ekran ve yukarıda açıklanan kusurlar, donanım arızalarının varlığını gösterir. Gerekli araca sahipseniz, tekniğin çalışması normalleştirilebilir, ancak yalnızca kullanıcının talimatları izlemesi şartıyla.

En yaygın sorunlar

Neden ses var ama görüntü yok? Birkaç nedeni olabilir, ancak daha önce belirtildiği gibi, çoğu zaman bunlar donanım arızalarıdır. En yaygın durum, TV’nin hiç görüntü göstermemesi olarak kabul edilir. Dışarıdan, ekipman prize hiç takılı değilmiş gibi görünebilir.

Bu belirti, LED arka ışık LED’lerinde bir arıza olduğunu gösterir. TV’yi ilk açtığınızda böyle bir sorunla karşılaşırsanız, sorun fabrika hatasıdır. Bununla birlikte, arka ışık da kullanımla yavaş yavaş yıpranır. Bu nedenle, cihazın satın alınmasından birkaç yıl sonra arızanın ortaya çıkması mümkündür. Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ?

Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ?

İki tür arka ışık sorunu vardır – diyot arızası ve invertör arızası (elektriği dönüştüren ve LED’lere enerji sağlayan bir modül). TV’nin arızalanmasının nedeninin başka bir donanım bileşeninin arızası olması mümkündür.

Matrisin bozulması, görüntü olmamasının başka bir nedenidir, ancak ses vardır. En tatsız onarım türlerinden biri. Sorun şu ki, hasarlı bir kalıbı tamir etmek mümkün değil. Bu nedenle, TV’yi geri yüklemek için bir bileşen değiştiriliyor. Bunu yapmak son derece zordur. Bunun finansal olarak çok maliyetli bir işlem olduğunu söylemeye gerek yok. Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ? Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ?

Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ?

Matrisin bozulduğu nasıl belirlenir? Bu bileşenin zarar görmesi, resmin anormal derecede düşük parlaklığı ve ölü piksellerin görünümü ile kanıtlanır. Çok sayıda gri noktanın varlığı, görüntülemeyi çok daha zor hale getirir. Çoğu zaman uzmanlar matrisin değiştirilmesini önermezler. Yeni bir TV satın almak daha uygundur.

Kusurların doğasını analiz ederek, resmin bozulmasına tam olarak neyin neden olduğunu belirleyebilirsiniz. Başlıca nedenleri ele alalım:

 1. Anten veya koaksiyel kablo sorunları, doğal gürültü olarak kendini gösterir. Sinyal istikrarlı bir şekilde alınırsa ve antenin bütünlüğü ihlal edilmezse, tuner arızası veya radyo kanalındaki sorunlar nedeniyle arıza ortaya çıktı.
 2. Bazen sadece görüntü değil, ses de kaybolur. Bu gibi durumlarda, tanılama tuner ve radyo kanalıyla başlar, ancak video işlemcisinin performansını da kontrol etmeniz gerekir.
 3. Periyodik kaybolmalar veya resim doygunluğu ile ilgili sorunlar, bozuk bir arka ışık veya video amplifikatörünün sonucudur. Ayrıca chroma bloğunu da kontrol etmeniz gerekir.
 4. Ekranda şeritler göründüğünde, görüntünün en boy oranı kaybolur, çerçeve tarama ile ilgili sorunlar ortaya çıkar. Ani voltaj dalgalanmalarından kaynaklanan elektrik kesintileri göz ardı edilemez.
 5. Kırık hat tarama transformatörü, başka bir yaygın arızadır. Dikey çizgiler şeklinde kendini gösterir. Resmin yukarıdan aşağıya küçülmesi mümkündür.
 6. Ekranda dolgu gibi yalnızca bir renk görüntüleniyorsa, video amplifikatörünün ve GPU’nun performansını kontrol etmeniz gerekir.

TV’yi yalnızca arızalı ekipmanın nedenini daha önce %100 teşhis ettiyseniz kendiniz onarabilirsiniz. Bununla ilgili, özellikle profesyonel ekipman eksikliğinden dolayı sorunlar ortaya çıkabilir: bir multimetre, osiloskop, vb.

İşaretArızalı modül
Siyah ekran (TV kapanmış gibi geliyor)Güç adaptörü, arka ışık veya invertör
Ekranda dikey çizgiler görünüyortrafo
Tüm ekranın etrafında yatay çizgilerGüç sistemi veya çerçeve tarama sorunları
Anormal derecede düşük görüntü parlaklığıSıvı kristal matriste mekanik hasar
Kırık pikseller (küçük siyah veya gri noktalar)Sıvı kristal matriste mekanik hasar
Yanlış renk oluşturmaVideo amplifikatörü veya renk modülü
Resmin oranlarına saygı gösterilmiyorGüç sistemi veya çerçeve tarama sorunları

Artık bir TV arızasının belirtileri ve nedenleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi biliyorsunuz, bu da yukarıda açıklanan arızaları ortadan kaldırmanın yollarını düşünmenin zamanı geldiği anlamına geliyor.

nasıl sorun giderilir

TV’yi sökmeden önce, beceri ve araçlarınızın arızayı onarmak için kesinlikle yeterli olduğundan emin olun. Şüpheniz varsa, sertifikalı teknisyenlerin TV’nin görüntüyü neden kaybettiğini belirlemesi ve ardından cihazın çalışmasını normalleştirmesi için servis merkeziyle iletişime geçin.

Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ?

İnverter veya bileşenlerinde arıza

En yaygın arızaları ortadan kaldırmanın özelliklerini analiz edelim. İnvertörün arızası ile başlayalım. Bu modülün arka ışık elemanlarına elektrik voltajı sağladığını hatırlatırız. Başka bir deyişle, onları harekete geçirir. TV’lerde iki tür invertör vardır: tek heceli ve iki heceli mikro devre blokları. İnverter, güç adaptörü ile aynı kart üzerinde bulunur.

Onarıma devam etmeden önce voltaj beslemesinin gerçekten kararlı olup olmadığını kontrol edin. Sıçramalar ve dalgalanmalar olmamalıdır. Her şey yolundaysa, arka ışığı anakarttan etkinleştirmek için komutu iletme işlemini kontrol edin. Bu aşamadaki sorunlardan dolayı ses olduğu ve görüntü olmadığı göz ardı edilemez.

Bu noktaya kadar herhangi bir arıza tespit edilmediyse, arka aydınlatma LED’lerini eşdeğer bileşenlerle değiştirin. Örneğin, yeni LED’ler takıldıktan sonra TV çalışmaya başladıysa, LCD TV’nin arızalanmasının nedeni bunlardı. Bununla birlikte, yeni arka aydınlatma elemanları takılıysa, ancak görüntü yoksa, arızanın karmaşıklığı beklediğinizden çok daha yüksektir.

Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ?

Genel kabul görmüş teşhis prosedürlerini ihmal etmeyin: elektrik voltajı, direnç, kapasitans seviyesinin ölçülmesi. Tüm bu işlemlerin özel ekipman kullanılarak yapılması gerekir. Tahtayı dikkatlice inceleyin, yanmış bağlantılar çıplak gözle görülebilir.

Transistör anahtarları, TV’lerin bir başka zayıf noktasıdır. Ancak bu parçaların değiştirilmesi soruna geçici bir çözüm olabilir. Birkaç haftalık doğru TV çalışmasından sonra, görüntü büyük olasılıkla tekrar kaybolacaktır. Bunun nedeni, anahtarların değiştirilmesinin sorunun nedeni değil, etkinin ortadan kaldırılması olmasıdır. Tabii ki, bu durumda, arıza hiçbir yerde kaybolmaz.

Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ?

İnvertörler hakkında konuşursak, yüksek voltajlı transformatörlerin arızalanması nedeniyle çalışmalarında da sorunlar ortaya çıkar. Bu elemanlara devasa bir yük bindirilir. Bu nedenle, bu bileşenlerin aşınması oldukça hızlı gerçekleşir. Bileşenler değiştirilerek sorun çözülür.

Arka ışık sorunları

Teşhis sırasında, LED’lerin arızalanması nedeniyle sorunların ortaya çıktığını tespit etmeniz durumunda (yeni parçaları taktıktan sonra TV düzgün çalıştığından), bunların değiştirilmesi en başarılı çözüm olacaktır. Bu tür bir arıza, TV üzerinde harici bir etki olduğunda ortaya çıkar. Örneğin, katot yandı. Özel becerileriniz varsa, hasarlı parçaları değiştirmek yeterince kolaydır.

Hasarlı elemanların değiştirilmesi sürecinde matrisi sökmek kesinlikle gerekli değildir. Servis merkezi mühendisleri, kapatmaya izin veren ve böylece matrise toz ve diğer kalıntıların girmesini önleyen özel ekipman kullanır. Ancak, ekipman yoksa, matrisi çıkarmanız gerekecektir. Bu çok dikkatli yapılmalıdır.

Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ?

Ekipman üreticileri, bazı durumlarda arka ışığın matrisle birlikte değiştirildiğini vurgulamaktadır. Tüm LED aydınlatma elemanları, görsel olarak yansıtıcı bir kaba benzeyen özel bir modüle yerleştirilmiştir.

<Bir bileşenin bağlantısını kesmek çok dikkatli yapılmalıdır. Parçanın diğer donanım modüllerine yapışkan bir arkalık ile sabitlenmesi mümkündür. Aşırı yüksek sıcaklıklar yapıştırıcının ısınmasına ve modülün diğer parçalara yapışmasına neden olur. Bu, yeni sökme zorlukları yaratır.>

Bileşeni panoya bağlamaktan sorumlu iletkeni bulun. Kabloyu ayırın ve ardından parçayı değiştirin. Yeni modül, eski modülle aynı şekilde sabitlenmelidir.

Güç tahtası

Daha küçük TV modelleri, ayrı bir üniteye benzeyen bir pano ile donatılmıştır. Geniş ekranlı diyagonal cihazlar, entegre bir TV kasası şeklinde bir elektrik panosu ile donatılmıştır. Göreviniz, bileşeni hafifçe bükmek ve ardından bloğu kaldırmaktır. Parçada mekanik hasar olup olmadığını dikkatlice inceleyin.

Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ?

Filtre kapasitörleri sorunun ana kaynağıdır. Güç kartının “zayıf halkası” oldukları için. Güç kaynağı ve bileşenleri değiştirildiğinde, invertörü bağlamaya devam edebilirsiniz. En küçük beceri bile inverteri ve diğer donanım bileşenlerini kapatmak için yeterlidir.

Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ? Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ? Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ? Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ? Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ? Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ? Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ? Televizyonda ses var ama görüntü yok nasıl çözülür ?

pars servis televizyonlarda uzman bir teknik servistir eğer bir problem yaşıyorsanız profesyonellerden destek alınız

Telefon numarası : 444 09 71

Bu yazı yorumlara kapalı.

HEMEN ARA!