"Enter"a basıp içeriğe geçin
1 / 3
2 / 3
3 / 3


Televizyon Servisi : 444 0 971

LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi

LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi

LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi. Dijital ve uydu yayıncılığının ortaya çıkması ve yaygınlaşmasıyla bağlantılı olarak, hangi TV kablosunun seçilmesinin daha iyi olduğu sorusu giderek daha fazla ortaya çıkıyor. Sorunun alaka düzeyi haklı olmaktan daha fazlasıdır, çünkü sinyal kalitesi doğrudan iletkene bağlıdır.

Analogdan uydu veya dijital televizyona geçerken, kullanıcılar genellikle bireysel kanalları ayarlama sürecinde sorunlarla karşılaşırlar. Görüntü kalitesi kötü. Doğal olarak, bu sonuç tüketicilerin modern ekipmanlardan beklentilerine aykırıdır. LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi.

Arıza ve kusurların ortaya çıkmasının ana nedeni, eski hattın yeni sinyal alım teknolojilerine kıyasla teknik tutarsızlığıdır. Bu nedenle herkes TV’niz için doğru kabloyu nasıl seçeceğini bilmelidir.

pars servis televizyonlarda uzman bir teknik servistir eğer bir problem yaşıyorsanız profesyonellerden destek alınız

Telefon numarası : 444 09 71

LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi

Şimdi ana özellikleri dikkatlice inceleyeceğiz ve uydu televizyonu için bir iletken seçmek için özel önerilerde bulunacağız. Operasyonun özellikleri üzerinde de duracağız, ancak televizyon kablosunun yapısı ile başlayalım. LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi.

televizyon kablosu nasıl çalışır

Yapısal özellikleri analiz ederek, büyük olasılıkla kesinlikle tüm modellerin yaklaşık olarak aynı iç yapı kavramına sahip olduğunu söyleyebiliriz:

 1. İç iletken katı tel, bakır boru veya çok telli malzemeden yapılmıştır. Malzemenin kalitesi, sinyal alım mesafesinin yanı sıra izin verilen bükülme oranını belirler.
 2. Dielektrik katman, iletken tutucu görevi görür.
 3. Dış tip iletken – örgü. Genellikle folyo ve ince telden yapılır. Kalite, elektromanyetik parazit gibi dış etkenlere karşı koruma düzeyini etkiler.
 4. İç kılıf, kablonun tüm yapısal elemanlarını kesinlikle korur.
LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi

Bu nedenle, yapı olarak, televizyon kablolarının türleri çok az farklılık gösterir. Tabii ki, belirli özellikler var, ancak çoğunlukla kendilerini şu veya bu elemanın yapıldığı malzemenin kalitesinde gösterirler.

Hangi TV kablosunu seçmelisiniz? Bu sorunun cevabı doğrudan belirlenen hedeflere bağlıdır. Örneğin, sinyal mesafesi minimum ise, pahalı bir koaksiyel kablo iletkeni için fazla ödeme yapmanın bir anlamı yoktur. Genel olarak TV kabloları ve çeşitleri uydu, dijital ve analog yayına uygun oldukları için çok yönlüdür.

LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi

Seçim yaparken nelere dikkat etmeli

Kabloyu döşeyin ve ardından televizyon ekipmanını herkesin gücüne bağlayın. Bu tür işler, özel beceriler veya kapsamlı iş deneyimi gerektirmez. Televizyon yayıncılığının özellikleri göz önüne alındığında, bir koaksiyel iletken seçmek çok daha zordur. Uzmanlar bile bazen hata yapar.

Yalnızca dış özellikleri dikkate alırsak: kalınlık, renk vb., iç bileşimi belirlemek kesinlikle imkansız olacaktır. Sonuç olarak, satın almanın beklentilerin altında kalması muhtemeldir. Hangi televizyon kablosunun daha iyi olduğunu anlamak için, ilk verilerden işaretlemeye devam edilmelidir. Birkaç türü vardır: RG 6, SAT-50, SAT-703 kablosu. Hepsi yapılarında farklılık gösterir.

LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi
LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi
LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi

Mağazaya gitmeden önce, kablo ağının hangi göstergelere sahip olması gerektiğini öğrenin. Bu nedenle, önce birkaç önemli noktayı bulmanız gerekir:

 • desteklenen sinyal formatı – dijital veya analog yayın;
 • bağlı televizyon cihazlarının türü ve sayısı;
 • döşeme alanı – büyük bir ev, daire;
 • sinyal kaynağının yeri – çatı, balkon, merdiven;
 • ağın toplam uzunluğu.

Üreticiden bağımsız olarak, her kablonun en az 75 Ohm’luk bir direnç parametresi olmalıdır, aksi takdirde modern bir TV sinyalinin alınmasıyla ilgili sorunlar olacaktır. Şimdi ana seçim kriterlerinden bahsedelim.

LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi

Dış kabuk

Dış kabuğun üretim sürecinde, beyaz kabuk için polietilen veya siyah olan için polivinil klorür (PVC) kullanılır.

Yakın zamana kadar uzmanlar oybirliğiyle sokağa döşemek için, yani anten bir evin çatısına veya balkona yerleştirildiğinde, sadece siyah kılıflı kabloların uygun olduğunu belirttiler. Bugün hiç kimse böyle kritik derecelendirmeler kullanmaz, bu nedenle bazen beyaz kılıflı bir televizyon kablosu seçilir, örneğin SAT 703. Bu model evrenseldir, çünkü hem iç hem de dış mekan kurulumuna uygundur.

Dış kabuğun kalınlığını dikkate aldığınızdan emin olun. Tabii ki, ne kadar kalınsa, bağlantı o kadar güvenli olacaktır.

Bununla birlikte, bu durumda, tasarımın esnekliği önemli ölçüde azalır – bu nedenle bükülme yarıçapı önemli ölçüde sınırlıdır. Tabii ki, kablolu televizyon için bir döşeme planı hazırlarken bu nokta da dikkate alınmalıdır: tüm dönüşleri ve köşeleri hesaplayın.

LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi

Merkezi damar

Uygulamanın gösterdiği gibi, merkezi çekirdeğin imalatında şirketler bakır veya uygun mukavemete sahip diğer metallerin alaşımını tercih eder. Nihai ürünü daha da dayanıklı hale getirmek için bazen alaşımlar ayrıca bakırla kaplanır.

Bakır iletkenin diğer metal alaşımlarından daha kaliteli olduğuna dair bir kanıt yoktur. Buna göre, sinyal iletimindeki farktan bahsetmek de tavsiye edilmez. Ancak uzmanlar, bakır çekirdekli yüksek kaliteli kabloların seçilmesini şiddetle tavsiye ediyor. Bu tip, çeşitli hasar türlerine karşı daha dirençli olarak kabul edilir.

Merkezi çekirdeğin kalınlığını hesaba katmak zorunludur, bu parametre 0,3-1 mm aralığında değişir. Burada ilke tarafından yönlendirilebilirsiniz, ne kadar kalın olursa o kadar iyidir. Gerçek şu ki, zayıflama katsayısı bu özellik, başka bir deyişle ters ilişki ile ilişkilidir. Bir iletken seçerken, tel boyutunu göz önünde bulundurun.

LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi

Kablonun kalınlığı ve uzunluğu

Küçük çaplı bir kablonun döşenmesi çok daha kolaydır. Ayrıca ince tel sorunsuz bir şekilde kutuya gizlenebilir. Ancak bu, sinyalin kalitesi hakkında soruları gündeme getirecektir. 3.5 milimetrelik bir kesit, ev kullanımı için en küçük parametredir.

Daha küçük kesitli bir model alırsak, telin etkisi sınırlı olacağından sadece ana kanalları yapılandırmak mümkün olacaktır. TV kanallarını daha aşamalı bir çözünürlükte izlemek için, örneğin özel bir set üstü kutu gibi yardımcı bir cihaz satın almalısınız. Ancak maliyetleri, uygun kesitli bir kablonun fiyatından çok daha yüksektir.

Uzunluğa gelince, kurulum işlemi sırasında sorun yaşamamak için önce kenar boşluklu bir kablo satın almalısınız. Kısa tutmaktansa biraz daha uzun tutmak daha iyidir.

LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi

Öncelikle çalışma sırasında belirli bir alanın zarar görmesi durumunda stok işe yarayacaktır, bu elbette sinyalin kalitesini olumsuz etkiler. Hasarlı alanın ortadan kaldırılması gerekebilir.

İkinci neden, ekipmanın pozisyonundaki değişikliktir. Kozmetik onarımlar bile mobilya ve iç eşyaların beklenmedik şekilde yeniden düzenlenmesine neden olabilir. Bununla birlikte, TV de dahil olmak üzere ekipmanın yerini değiştirmenin gerekli olacağı açıktır. Daha uzun uzunluk, kablo değiştirmeden yeniden düzenlemeye izin verecektir.

Bir kablo seçerken, ağın uzunluğunu hesaba katmanız gerekir – ne kadar büyükse, tel modeli o kadar kalın olmalıdır. Çatıda bulunan bir anten için kaliteli bir seçenek arıyorsanız, geniş kesitli bir kablo satın almanız daha tavsiye edilir.

Ayrıca, rekabetçi bir model satın almadan önce, kurulum sürecinde dikkate alınması gereken ek koşulların olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Bu bilgi, özellikle kendi anteninizi yapmayı planlıyorsanız kullanışlıdır.

LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi

Bir televizyon kablosu seçerken, aynı adı taşıyan yayını almak için tasarlanmış özel dijital tip modellerin olmadığını unutmayın. Bu tür söylentiler, üreticiler tarafından pazarlama amacıyla kasıtlı olarak teşvik edilmektedir.

Modern bir kablo, 5-3000 MHz frekanslı geniş bant bir teldir. Uydu antenleri ve dijital TV yayınları belirtilen aralıkta yer almaktadır.

Üretici firma

Pazar, tüketicilere çok çeşitli seçenekler sunar. Bu olanlar için geçerlidir. parametrelerin yanı sıra üreticiler. Doğal olarak, çok çeşitli avantajlara sahip güvenilir şirketlerden ürünler satın almak daha tavsiye edilir. Öncelikle Belden, Cavel, Mediaflex vurgulanmalıdır.

Ancak, bu hala küçük bir faktördür. İlk önce ana kriterlere karar vermelisiniz: kabuk, çekirdek, uzunluk ve kalınlık ve ancak o zaman üreticinin adına bakın.

LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi

Çalıştırma ipuçları

Erken tel arızasını önlemek için aşağıdaki önerilere uyun:

 1. Bir apartman bağlantısı için bir TV için bir anten kablosu seçerken, geniş bir dalga bant genişliğine sahip bir model satın almalısınız.
 2. Aşırı hava koşullarına (anormal sıcaklık, aşırı sıcaklık dalgalanmaları, artan yağış, çok düşük sıcaklık) sahip bölgelerde dış mekan kurulumu için özel emprenyeli teller seçin.
 3. Kurulum işlemi sırasında çok fazla ekleme ve bağlantı yapmanıza gerek yoktur, bu da sinyal kalitesini olumsuz etkiler. Katı tel döşeme en iyi çözümdür.
 4. El işi ayırıcılar kullanmayın, markalı bir cihaz almak daha uygundur. Ek olarak, ayırıcılar ve sinyal yükselticiler erişilebilir yerlere yerleştirilmelidir – zamanla bir arıza meydana gelebilir ve buna göre onarımlar yapılacaktır.
 5. Kurulum sırasında üreticinin tavsiyelerine uyun. Bu özellikle bükülme yarıçapı ve bağlantı elemanları arasındaki mesafe için geçerlidir.
 6. Hiçbir durumda elektrikli cihazlara yakın bir koaksiyel kablo döşenmemelidir – bu, parazitin ortaya çıkması için bir katalizör olabilir.
LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi

Önerilen uzman tavsiyesi, doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, en yüksek kalitede TV bağlantısı elde edeceksiniz.

LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi. LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi. LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi. LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi. LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi. LG TV için hangi TV kablosunun seçilmesi daha iyidir ? TV sinyal kalitesi.

pars servis televizyonlarda uzman bir teknik servistir eğer bir problem yaşıyorsanız profesyonellerden destek alınız

Telefon numarası : 444 09 71

Bu yazı yorumlara kapalı.

HEMEN ARA!