"Enter"a basıp içeriğe geçin
1 / 3
2 / 3
3 / 3


Televizyon Servisi : 444 0 971

Lg televizyon siyah nokta hatası çözümü

NOT: aşağıda yazılanları uygulamadan önce profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olduğunu hissederseniz lg televizyonlarda uzman olan servis pars servis‘i arayabilirsiniz.

lg televizyon servisi : 444 09 71

Dijital TV, en sevdiğiniz filmleri, çizgi filmleri ve dizileri mükemmel kalitede, yüksek çözünürlüklü ve iyi sesle izlemenizi sağlar. Bununla birlikte, LCD monitör sahipleri, ekranda görünen karanlık noktalar sorunuyla (Lg televizyon siyah nokta) karşılaşabilir. Görünümlerinin nedenlerine ve ekipman onarım seçeneklerine daha yakından bakalım.

Arıza tezahürü

Çoğu zaman, LCD TV ekranlarında, kanıtlanmış ve popüler Samsung, Sony, LG maarlarında bile karanlık bir nokta belirir.(Lg televizyon siyah nokta) Bir köşede, merkezde veya aynı anda birkaç yerde lokalize edilebilirler.

Kanal değiştirirken noktalar kaybolmaz. TV kapalıyken bile, onların yerinde parlama görülebilir. Dahası, kesintiler yalnızca siyah veya koyu gri değil, beyaz veya renkli de olabilir. Bu, renk hatalarını veya diğer sorunları gösterir.

Koyu lekelerin nedenleri – Lg televizyon siyah noktaların nedenleri

 • Imalat hataları. Oldukça nadirdir ve hemen kendini gösterir. Bunun nedeni, montaj teknolojisinin ihlalidir ve ekran matrisine zarar verir. Garanti servis merkezinin uzmanları, bu tür bir arızayı ücretsiz olarak gidermelidir. Ve kötü bir TV almamak için mağazadaki ekipmanı dikkatlice incelemeniz gerekir.
 • Mekanik hasar. Özellikle yaygın bir neden, evde dairede topla oynayan çocukların olmasıdır. Güçlü bir darbe veya baskı, CRT’yi lekeleyecektir. Kırık (kırık) pikseller önce etkilenen alanda görünür, ardından ekrana yayılır.
 • Koruyucu camın altına nem veya hava girişi. Nedeni yetersiz ulaşım veya uygunsuz bakımdır. Monitörü suyla veya çok nemli bir bezle silmeyin.
 • Yüksek sıcaklığın etkisi. Cihazın yakınında bir ısı kaynağının varlığı, matrisin delaminasyonundan kaynaklanan sarı noktaların ortaya çıkması da dahil olmak üzere çeşitli arızalara yol açar.
 • Kasanın altına toz giriyor. Ev aletlerine yanlış bir şekilde bakarsanız, küçük bir siyah nokta, yalnızca SC’nin (servis merkezi) ustalarının çıkarabileceği büyük bir karanlık noktaya dönüşebilir.

Ekipmanın onarımı, lekenin kaynağına ve ekipmanın türüne bağlıdır.

Yanlış TV ayarları nasıl ortadan kaldırılır

Bir LCD TV’yi demonte etmeye veya bir servis merkezine teslim etmeye çalışmadan önce, dijital yayınla ortaya çıkabilecek yazılım arızalarını göz ardı etmeye değer. Samsung, Sony ve LG için test şeması yaygındır. TV modeline bağlı olarak bazı nüanslar olabilir.

Dijital yayın set üstü kutusu kullanırken yazılım sorunlarını ortadan kaldırmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Ayarlayıcıdan gerekli tüm bilgileri bir USB belleğe kaydedin.
 2. Konsoldan konsolu kullanarak menüye gidin.
 3. “Ayarlar” veya “Fabrika verilerine sıfırla” bölümünü bulun.
 4. Parametreleri fabrika ayarlarına bırakın. Gerekirse, 0000, 1111, 1234 pin kodunu girin.
 5. STB’yi yeniden başlatın.
 6. Ayarlara gidin ve otomatik kanal aramayı yeniden çalıştırın.

LCD TV ekranındaki noktalar kaybolduysa, nedeni bir yazılım arızasıdır. Böyle bir durumda serviste cihazın sökülmesi veya tamir edilmesi gerekli değildir. Arıza devam ederse, pahalı bir modern TV’yi onarmak için bir profesyonele başvurmak daha iyidir. 

Ekran koruyucu cam yüzeyinin temizlenmesi

Kir, tozun dış yapışmasında lekelerin ortaya çıkmasının nedenlerinden biri. Böyle bir durumda, ekipmanın sökülmesi veya yeniden başlatılması gerekli değildir. Elek yüzeyinin yıkanması yeterlidir. Bunun için:

 1. Ekipmanın bağlantısını kesin. Ağ bağlantısını kesmeniz tavsiye edilir.
 2. LCD monitörler için özel bir temizleyici satın alın.
 3. Yumuşak bir mikrofiber bez alın.
 4. Üzerine az miktarda ürün uygulayın.
 5. Ekranı sertçe bastırmadan yıkayın.

Bu tür bir bakımın haftada 2 kez yapılması tavsiye edilir. Bu, tozun kasanın altına girmesini ve matrise yapışmasını önleyecektir.

Nemin nüfuz etmesi nedeniyle koyu lekelerden nasıl kurtulurum – Lg televizyon siyah noktalardan nasıl kurtulurum

Su girişi nedeniyle bir kusur ortaya çıkarsa, matrisin durulanması gerekir. Bu, özel bir deterjan gerektirecektir. Akan su uygun değildir. Matrise yerleşecek ve durumu daha da kötüleştirecek çok miktarda görünmez safsızlık, aşındırıcı parçacıklar içerir.

TV matrisinden koyu lekeleri çıkarmak için, iyi havalandırılan ve iyi havalandırılan bir alanda temizlik yapılmalıdır. Varsa, bir nemlendiricinin açılması tavsiye edilir. Yumuşak pamuklu eldivenlerle temizleyin.

Önemli! Kalıp kırılırsa değiştirilmelidir. Ve bu sadece profesyonel bir atölyede veya servis merkezinde yapılabilir.

Dilerseniz, ev tipi televizyon ekipmanıyla çalışma beceriniz varsa, değiştirme işlemini kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Onarım talimatları aşağıdaki gibidir:

 1. Çalışma alanınızı ve gerekli tüm tornavidaları ve diğer aletleri hazırlayın.
 2. TV’nin bağlantısını kesin. Muhafazayı çıkarmak için tüm cıvataları çıkarmak için bir tornavida kullanın.
 3. Telleri ve kabloları ayırın. Bu mümkün olduğunca dikkatli yapılmalıdır. Bağlantı elemanları hasar görürse, bunların da değiştirilmesi gerekecektir.
 4. Kalıbı tutan cıvataları sökün. Dikkatlice çıkarın ve yenisiyle değiştirin.
 5. TV’yi ters sırada monte edin. Açın ve doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Önemli! TV hala garanti altındaysa, kendi başınıza sökmenize gerek yoktur. Herhangi bir müdahalenizden sonra garanti kartının geçerliliği sona erecektir. Ve onarımlar sizin için ücretsiz veya büyük bir indirimle ve servis merkezinde yapılacaktır.

Toz lekelerinden nasıl kurtulurum – Lg televizyon siyah nokta temizleme

Yüzeyin kir ve tozdan nadiren silinmesi, matriks üzerine mikropartiküllerin girmesine neden olur. Zamanla küçük siyah bir noktadan büyük bir karanlık nokta doğar. Aşağıdaki eylemler ilk tezahürlerden kurtarmaya yardımcı olacaktır:

 1. Parmağınızı, küçük siyah noktanın göründüğü ekranın yüzeyine çok nazikçe vurun.
 2. Ekranı süpürmeyi deneyin. Bu, ekrandan 2-5 cm mesafede ve elektrikli süpürgenin düşük bir hızında yapılabilir.
 3. Cihazı sökün ve ekranın içini silin. Matrisi tozdan da silebilirsiniz, ancak her şey çok dikkatli yapılmalıdır.

Tüm manipülasyonlardan sonra karanlık noktalar kaybolmadıysa, Sony, Samsung veya başka bir üreticinin TV’si tam bir teşhis ve onarım için atölyeye taşınmalıdır.

Cihazı ustalara taşımak gerektiğinde

Nem veya toz nedeniyle koyu bir nokta belirirse, bunu kendiniz düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Mekanik stres veya yüksek sıcaklıklara kuvvetli maruz kalma nedeniyle matris tabakalarının ayrılmasına veya döngülerin arızalanmasına neden olan çizgiler ortaya çıkarsa, ekipmanın atölyeye taşınması gerekir.

Servis merkezi uzmanı aşağıdaki sırayla onarımları gerçekleştirecektir:

 1. Ekipmanı kabul edecek ve size verdiğiniz kuponu yazacaktır.
 2. Teşhis gerçekleştirecek, arızanın kesin nedenlerini belirlemek için genellikle bunun için bir PC kullanılıyor.
 3. Onarılacak parçaları onaracak veya yenilerini takacak.
 4. Ekipmanın verimliliğini kontrol edecek ve hizmetleri için yeni bir garanti kartı yazacaktır.

Ortalama olarak, sihirbazın iş yüküne ve servisteki parçaların mevcudiyetine bağlı olarak bir TV ekranındaki koyu lekelerin giderilmesi 1 ila 5 iş günü sürer. Onarımların maliyeti, hasarın derecesine ve yedek parçaların fiyatına bağlıdır.

Koyu lekelerden nasıl kaçınılır

Ev aletlerinin uygun şekilde bakımı, uzun süre doğru çalışması için anahtardır. Bir plazma, likit kristal TV ekranında koyu lekelerin, çizgilerin oluşmasını önlemek için aşağıdaki önerileri uygulayın:

 1. Ev aletlerini bir ısı kaynağından 20 cm veya daha uzak bir mesafeye yerleştirin: radyatör pili, ısıtıcı, şömine.
 2. TV’yi bir standa yerleştirin. Yerde, ekipman uçar ve LCD TV için zararlı olan bir sıcaklık düşüşüne neden olur.
 3. Tozu kuru bir mikrofiber bezle silin. Aşındırıcı parçacıklar içermeyen özel süpürgeler veya yüzey temizleyiciler kullanabilirsiniz.
 4. Ekipmanı aşırı ısıtmayın. TV’ler günün her saati çalışabilir, ancak bunun performansları, renk sunumları ve görüntü yeniden üretim hızları üzerinde kötü bir etkisi vardır.

LCD veya plazma TV’nizin bakımını bu şekilde yapmanız sizi ekranda karanlık noktalar görünümünden kurtaracaktır. Mekanik hasarı önlemeye çalışın. Çocuklara teknolojinin oyuncak olmadığını açıklayın. Ve yıllarca dijital TV’nin keyfini çıkarın.

Açık renkli lekeler ve çizgiler başka yöntemlerle giderilir. Genel onarım yöntemi yalnızca yazılım arızası olan durumlarda uygulanır. Bu nedenle, herhangi bir ekran kusuru görülürse, ekipmanı tamamen yeniden başlatmayı deneyin ve yönlendiriciyi fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Bu yazı yorumlara kapalı.

HEMEN ARA!